Jak często należy serwisować klimatyzację w domu?


Serwis klimatyzacji to zbiór czynności mających bardzo duży wpływ na sprawne działanie klimatyzatora. Nie tylko właściwy montaż, ale również systematyczne przeglądy klimatyzacji dbają o to, aby klimatyzator działał w sposób sprawny, energooszczędny oraz bezpieczny dla naszego zdrowia. W tym artykule dowiesz się, na czym konkretnie polega konserwacja klimatyzacji, kiedy warto ją przeprowadzić, a także jaki dokładnie ma wpływ na działanie klimatyzatora.

Na czym polega przegląd klimatyzacji

Klimatyzator to urządzenie, w którym panują bardzo specyficzne warunki pracy. Sprzyjają one namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów, grzybów oraz wirusów, które mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Konserwacja klimatyzacji to zbiór czynności, które mają na celu zachowanie sprawnego, efektywnego, a zarazem bezpiecznego działania klimatyzatora. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju niebezpiecznych bakterii, grzybów i pleśni stosuje się dokładne czyszczenie, odgrzybianie klimatyzacji oraz dezynfekcję np. ozonem. Regularnie wymienia się także filtry klimatyzatora.

Do prawidłowej pracy klimatyzator potrzebuje oczywiście odpowiedniej ilości czynnika chłodniczego, którego z czasem z różnych powodów może ubywać. W związku z tym przegląd klimatyzacji opiera się również na uzupełnieniu czynnika, sprawdzeniu szczelności oraz usunięcia źródła wycieku. Wiele zależy również od tego, w jakie funkcje wyposażony jest klimatyzator. Jeśli posiada on nawilżacz powietrza, potrzebne będzie systematyczne dolewanie wody, ale o to zazwyczaj dba już sam użytkownik sprzętu.

Jak często należy wykonywać przegląd klimatyzacji?

Tutaj wiele zależy od tego, w jakim miejscu użytkowana jest klimatyzacja. Jeśli chodzi o mieszkanie lub dom jednorodzinny, w zupełności wystarczy przegląd realizowany raz do roku*, aczkolwiek prace związane z czyszczeniem, dezynfekcją i ozonowaniem można przeprowadzać częściej, jeżeli urządzenie pracuje w trudnych warunkach np. w kuchni. Jeśli chodzi o biuro, w którym klimatyzacja często działa na wysokich obrotach przez dłuższy czas, tutaj niezbędny jest nieco częstszy serwis realizowany nawet raz na pół roku*. Nasi pracownicy po przeglądzie pozostawiają wpis w protokole lub karcie gwarancyjnej, który informuje o zalecanej dacie kolejnego przeglądu. O zbliżającym się przeglądzie gwarancyjnym informujemy również poprzez wiadomość sms.

Dlaczego konserwacja oraz serwis klimatyzacji są tak istotne?

Klimatyzacja to dość wrażliwa instalacja, która powinna być odpowiednio eksploatowana. Tylko w ten sposób może pracować niezawodnie przez długi czas. Konserwacja opiera się na dokładnym czyszczeniu wymienników, sprawdzeniu połączeń elektrycznych, sprawdzeniu parametrów pracy, a także kontroli szczelności. Gdy wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości, firma od razu oferuje profesjonalny serwis i usunięcie usterki. Niezależnie od tego, czy jest to Gorzów Wielkopolski, czy też jego okolice, klienci mogą liczyć na naszą pomoc. Warto postawić na wyspecjalizowany personel Klima4you, który zagwarantuje usługę stojącą na najwyższym poziomie.

Wpływ na prawidłową pracę urządzenia ma nie tylko sam montaż, ale również regularny serwis. Zapuszczony klimatyzator działa mniej wydajniej, pobiera więcej energii elektrycznej i jest narażony na wystąpienie kosztownych usterek. Co więcej, może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, biorąc pod uwagę rozwój szkodliwych drobnoustrojów, grzybów. W związku z tym klimatyzacja musi być regularnie konserwowana, co pozwoli wydłużyć jej żywotność, zachować odpowiednią higienę wnętrza, a także zaoszczędzić na kosztach naprawy klimatyzacji po ewentualnych usterkach, które mogłyby wystąpić w źle serwisowanym klimatyzatorze.

Kiedy najlepiej przeprowadzić przegląd klimatyzatora?

Optymalną porą roku na przegląd klimatyzacji jest oczywiście jesień i zima, gdy ze sprzętu korzystamy nieco rzadziej. Ostatnim gwizdkiem jest wczesna wiosna, przed nadejściem upałów. Pamiętajmy, że używanie dawno nieserwisowanego klimatyzatora może być niebezpieczne dla zdrowia, a także zwiększa ryzyko kosztownej usterki sprzętu. Jeśli chodzi o cenę usługi, wiele zależy od lokalizacji, czy jest to Poznań, Szczecin, czy też może Gorzów i okolice. Na szczęście nie trzeba obawiać się kosztownych wydatków, a biorąc pod uwagę, że systematyczny serwis zwiększa żywotność klimy, można śmiało stwierdzić, że takie działania przyniosą spore korzyści w perspektywie przyszłości.

* Częstotliwość przeglądów w nowych urządzeniach zależy od zapisów producenta w karcie gwarancyjnej. Brak wymaganych przeglądów poświadczonych przez autoryzowanego instalatora w karcie gwarancyjnej skutkuje anulowaniem przedłużonej gwarancji.


Klima4You
- profesjonalny montaż naprawy oraz serwis klimatyzacji w Gorzowie Wielkopolskim.