Jakie funkcje poza chłodzeniem posiada klimatyzacja?
Nowoczesne modele klimatyzacji mogą zaoferować znacznie więcej, aniżeli tylko chłodzenie powietrza. To zautomatyzowane urządzenia, które można dowolnie skonfigurować pod kątem indywidualnych potrzeb. Dlatego tak istotnym czynnikiem jest prawidłowa instalacja klimatyzacji, która pozwoli dostosować urządzenia do potrzeb domowników. Co poza funkcją chłodzenia może zaoferować nowoczesny i efektywny klimatyzator?
Co potrafią nowoczesne klimatyzatory?
Określenie, że klimatyzacja jedynie chłodzi powietrze, jest nieprawdziwe. W praktyce klimatyzator podejmuje działania ukierunkowane na uzyskanie optymalnej temperatury oferującej najwyższy komfort domownikom. Załóżmy, że jest 20 stopni. W lecie, gdy temperatura za oknami jest bardzo wysoka, a słońce nagrzewa wnętrza, klimatyzator rzeczywiście chłodzi powietrze. Ale w zimie, gdy temperatura jest niska, a wnętrza się wychładzają, klimatyzacja równie dobrze może ogrzewać wnętrze. To jednak nie wszystko, nowoczesne klimatyzatory posiadają również tryb osuszania, który w wielu przypadkach może być bardzo potrzebny np. podczas suszenia prania.
Jak działa tryb osuszania w klimatyzacji?
Klimatyzacja zawsze powinna być dostosowana do warunków panujących we wnętrzu, niezależnie od tego, czy jest to Gorzów, czy Szczecin. Naturalne uwarunkowania środowiskowe wpływają na poziom wilgotności w domu lub mieszkaniu. Optymalna wilgotność mieści się w przedziale 40 – 60%. Najlepiej, gdy jest nieco wyższa przy niższej temperaturze oraz niższa przy temperaturze wyższej. Klimatyzator posiada opcję osuszania, dzięki czemu, jest w stanie obniżyć poziom wilgotności, gdy jest on zbyt wysoki. Wówczas, we wnętrzu panuje bardziej przyjazny klimat, a mieszkanie nie jest narażone na wystąpienie niebezpiecznych grzybów czy pleśni.
Czy klimatyzator potrafi ogrzewać dom?
Jak najbardziej! Warto zauważyć, że montaż klimatyzacji często obejmuje konfigurację pod kątem potrzeb domowników. Urządzenie dostosuje swoją pracę do warunków panujących we wnętrzu. Można zaprogramować klimatyzator, że zacznie ogrzewać dom w sytuacji, gdy temperatura spadnie, powiedzmy poniżej 18 st. C. Wówczas klimatyzator doprowadzi temperaturę wnętrza do progu komfortu, dajmy na to – 20-21 st. C. Efektywny klimatyzator może być zatem bardzo dużym wsparciem dla ogrzewania centralnego lub innej instalacji grzewczej.
W tej kwestii warto zwrócić uwagę na współczynnik SCOP, który wyraża stosunek energii spożytkowanej do wyprodukowania ciepła. Przykładowo, klimatyzator o współczynniku SCOP na poziomie 5 na każde 1 kW spożytkowanej energii uzyska 5 kW ciepła. Z kronikarskiego obowiązku dodamy również, że odpowiednim współczynnika SCOP dla chłodu jest SEER. Im wyższe są te współczynniki, tym bardziej energooszczędny jest klimatyzator.
Dodatkowe funkcje dostępne w nowoczesnych klimatyzatorach
Osoby, które zdecydują się wydać na klimatyzator nieco więcej pieniędzy, mogą liczyć na dodatkowe funkcje, które zwiększą codzienny komfort funkcjonowania. Wysokiej jakości klimatyzator oferuje także jonizacje oraz nawilżanie powietrza we wnętrzu. Wbudowane oczyszczacze po zakończeniu pracy suszą wymiennik, aby zapobiec rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów oraz przykrym zapachom. Do tego dochodzą liczne tryby pracy, które można programować i dostosowywać wedle indywidualnych potrzeb. Reasumując, współczesna klimatyzacja jest w stanie pełnić dodatkową funkcję osuszacza, nawilżacza oraz jonizatora powietrze.
Montaż klimatyzacji to szereg korzyści
Montaż klimatyzacji to dobre rozwiązanie niezależnie od tego, czy jest to województwo lubuskie, czy też Poznań. Nowoczesne urządzenie zajmie się nie tylko chłodzeniem powietrza, ale gdy będzie to konieczne, będzie ogrzewać powietrze do ustalonej temperatury. Bardzo przydatny jest również tryb osuszania, który pozwoli nam pozbyć się nadmiaru wilgoci, dbając o lepsze samopoczucie domowników. Warto pamiętać o tym, że na efektywność klimatyzacji wpływają także okresowe przeglądy, o których warto pamiętać, aby urządzenie było bardziej żywotne i wydajne w dłuższej perspektywie czasu.